Miasteczko Humanitarne

Odwiedź Miasteczko Humanitarne w trakcie Warszawskich Targów Humanitarnych.
Poznaj ludzi zaangażowanych na co dzień w pomoc humanitarną i organizacje prowadzące akcje
pomocowe na całym świecie.
Przysłuchaj się interesującym debatom o sposobach zapobiegania i zwalczaniu skutków klęsk
żywiołowych.

Dowiedz się, jak wyjechać na misje humanitarne prowadzone przez organizacje międzynarodowe.
Poznaj młodych ludzi z uczelni i szkół, którzy też myślą o zaangażowaniu się w pomoc innym.
Dowiecie się, jak nowoczesne technologie np. drony i wirtualna rzeczywistość, pomagają w
zapobieganiu i zwalczaniu skutków katastrof i klęsk żywiołowych.

W Miasteczku Humanitarnym spotkacie ludzi, których nie udałoby się Wam poznać gdzie indziej!

Scena – Sala A

Sala B

Sala C

 • 12.00-13.00Polska Akcja HumanitarnaCash assistance - the modern face of humanitarian aid

  wydarzenie w języku angielskim

  Polska Akcja Humanitarna zaprasza na spotkanie poświęcone nowoczesnym rozwiązaniom pomocowym. Nasi eksperci poruszą kwestie obecnych trendów w pomocy humanitarnej. Skupiając się na pomocy pieniężnej (ang. cash assistance), opowiedzą o innowacyjnych metodach i mechanizmach udzielania pomocy humanitarnej.

  Polish Humanitarian Action invites for a meeting dedicated to cash assistance which is an example of a modern solution widely used in humanitarian sector. We will elaborate the idea of cash assistance in general and discuss new trends in humanitarian aid, concentrating on the explanation why cash assistance has been gaining such popularity. Finally, we will present practical examples of NGO-business cooperation in this particular area.

 • 12.00-13.00Polski Czerwony KrzyżRatownictwo medyczne jako element działań humanitarnych

  Nieodzownym elementem działań humanitarnych jest prowadzenie działań ratowniczych, które realizowane są przez podmioty i służby lokalne oraz organizacje działające na arenie międzynarodowej. Jedną z nich jest Czerwony Krzyż. Zapraszamy do zapoznania się z pracą naszych wyspecjalizowanych jednostek, których zadaniem jest: wspieranie działań ratowniczych na miejscu zdarzenia, wspomaganie lub zastępowanie lokalnej służby zdrowia, dzielenie się know-how i promowanie dobrych praktyk. Pokażemy, że działania Czerwonego Krzyża w obszarze pomocy medycznej dotyczą przygotowania, reagowania, odbudowy i zapobiegania klęskom naturalnym i katastrofom. Zapraszamy do naszego stoiska, gdzie prezentować będziemy sprzęt ratowniczy i medyczny, którym dysponuje grupa ratownictwa.

 • 12.00-13.00Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Fundacja Światło dla Afryki, Fundacja Lex NostraWytyczne ONZ dot. biznesu i praw człowieka, czyli jak wspierać poszanowanie praw człowieka i nie przyczyniać się do kryzysu humanitarnego

  Podczas dyskusji panelowej organizowanej przez Polski Instytut Praw Człowieka (PIHRB) i Biznesu, Fundację Światło dla Afryki oraz Fundację Lex Nostra omówione zostaną wyzwania jakie stoją przed biznesem w przypadku zagranicznych inwestycji w krajach Globalnego Południa a w szczególności w Afryce.

  Omówiona zostanie perspektywa biznesowa, lokalnych społeczności, szansy I wyzwania związane z poszanowaniem praw człowieka w biznesie, również w sytuacjach konfliktu zbrojnego w oparciu o wytyczne przyjęte przez Radę Praw Człowieka ONZ, które stanowią kluczowe narzędzie w regulowaniu kwestii poszanowania praw człowieka przez biznes.  Paneliści, w oparciu o własne doświadczenia będą dyskutować o tym, kiedy wycofać się z kraju objętego konfliktem, jakie role odgrywają organizacji pozarządowe w realizowaniu inwestycji I jakie procesy oraz narzędzia mogą zmniejszać ich negatywny wpływ na lokalną społeczność i środowisko.

 • 13.15-14.15Polskie Centrum Pomocy MiędzynarodowejInnowacje w pomocy rozwojowej na przykładzie działań Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Palestynie

  Prezentacja dotyczyć będzie wykorzystania nowych technologii (takich jak oczyszczona woda ściekowa, hydroponika), które pozwalają lepiej wykorzystać Palestyńczykom zasoby naturalne, a tym samym pozwalają na rozbudowanie lokalnych biznesów i umożliwiają rozwój zawodowy, m.in. wśród kobiet. Za chlubny przykład posłuży marka Mawasem, której idea opiera się na ścisłej współpracy aż dziesięciu spółdzielni i przedsiębiorstwa New Farm Company. To model współpracy, który w palestyńskim sektorze przedsiębiorczości dotąd nie istniał.

 • 13.15-14.15Polski Czerwony KrzyżSkuteczne szkolenie z pierwszej pomocy w firmach

  Szkolenia z pierwszej pomocy powinny być kluczowym elementem w każdej firmie dlatego też odpowiedni dobór metod kształcenia oraz jego jakości pozwala na optymalizację kosztów i osiągnięcie najlepszych efektów szkoleniowych. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się w jaki sposób określić potrzeby szkoleniowe, dobrać odpowiednie metody oraz jak zweryfikować dostawcę usług. Zaprosimy do współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. W Miasteczku Humanitarnym będzie możliwość skorzystania z pokazu i ćwiczeń praktycznych z podstawowych technik pierwszej pomocy.

 • 13.15-14.15Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Fundacja Światło dla Afryki, Fundacja Lex NostraWytyczne ONZ dot. biznesu i praw człowieka, czyli jak wspierać poszanowanie praw człowieka i nie przyczyniać się do kryzysu humanitarnego

  Podczas dyskusji panelowej organizowanej przez Polski Instytut Praw Człowieka (PIHRB) i Biznesu, Fundację Światło dla Afryki oraz Fundację Lex Nostra omówione zostaną wyzwania jakie stoją przed biznesem w przypadku zagranicznych inwestycji w krajach Globalnego Południa a w szczególności w Afryce.
  Omówiona zostanie perspektywa biznesowa, lokalnych społeczności, szansy I wyzwania związane z poszanowaniem praw człowieka w biznesie, również w sytuacjach konfliktu zbrojnego w oparciu o wytyczne przyjęte przez Radę Praw Człowieka ONZ, które stanowią kluczowe narzędzie w regulowaniu kwestii poszanowania praw człowieka przez biznes.  Paneliści, w oparciu o własne doświadczenia będą dyskutować o tym, kiedy wycofać się z kraju objętego konfliktem, jakie role odgrywają organizacji pozarządowe w realizowaniu inwestycji I jakie procesy oraz narzędzia mogą zmniejszać ich negatywny wpływ na lokalną społeczność i środowisko.

 • 14.30-15.30UNICEF PolskaPrezentacja Ambasady Dobrej Woli UNICEF

  W ostatnich latach nowe technologie stały się jednym z najgorętszych tematów rozmów i dyskusji. Czy jednak technologia może znaleźć skuteczne zastosowanie w działaniach humanitarnych? Ambasada Dobrej Woli UNICEF to inicjatywa UNICEF w Polsce, która wspiera przedsiębiorstwa w odkrywaniu społecznego zastosowania technologii. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną technologie, które UNICEF już wykorzystuje by pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Następnie, w czasie Debaty Eksperckiej uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób tworzy się takie rozwiązania „od kuchni”.

 • 14.30-15.30Polski Czerwony KrzyżOchrona znaku czerwonego krzyża

  Znak czerwonego krzyża, czerwonego półksiężyca i czerwonego kryształu podlegają międzynarodowej ochronie. Na ich straży stoją przepisy prawa międzynarodowego, krajowego i wewnętrzne regulacje Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zapraszamy do zapoznania się z ich historią i znaczeniem. Opowiemy o tym, w jaki sposób, w jakich okolicznościach i przez kogo mogą być używane. Przestrzeżemy też przed niewłaściwym lub nieuprawnionym używaniem tych znaków.

 • 14.30-15.30Fundacja ICADPotencjał partnerstwa biznesowego z firmami prywatnymi na podstawie realizowanych projektów rozwojowych przez Fundację ICAD w Gruzji

  Na przykładzie realizowanych przez siebie projektów opowiemy, jak istotnym elementem naszych działań są firmy prywatne, jak ważna i korzystna dla wszystkich stron jest współpraca. Podczas spotkania omówimy też, jak współpraca z organizacjami pozarządowymi może być punktem wyjścia dla firm prywatnych do realizacji projektów stricte komercyjnych w nowym terenie. Pokażemy też, jak można budować markę na zagranicznych rynkach w oparciu o działania w sektorze pozarządowym. Serdecznie zapraszamy.

 • 15.45-16.45UNICEF Polska, White KangaWirtualny bohater UNICEF - przyszłość treści wizualnych dla dzieci

  W dobie dynamicznego rozwoju cyfryzacji dzieci zyskują coraz większy dostęp do serwisów na urządzeniach mobilnych. Otwartość sieci powoduje, że udostępniane treści bardzo często są wątpliwej jakości, a to z kolei stanowi poważne zagrożenie dla najmłodszych. Treści wizualne mają znaczący wpływ na rozwój dzieci, dlatego warto postarać się, aby niosły one ze sobą jak największe wartości edukacyjne i wychowawcze. Studio White Kanga, współpracujące z UNICEF Polska przy nowo powstałym programie Ambasada Dobrej Woli UNICEF, zaprezentuje nowatorskie podejście do tworzenia treści audiowizualnych, ukierunkowane na efektywną produkcję i otwarte na współtworzenie z odbiorcami.

 • 15.45-16.45Mladiinfo PolandS.M.A.R.T youth in Urban Farming

  wydarzenie w języku angielskim

  Mladiinfo Poland and SkyFarms are a Polish-American alliance which embodies the value of long-term change and are working toward investing in opportunities to create new generations that will have the capacity to endure. Together we are developing an educational project on urban farming to inspire youth knowledge, skills, and attitudes.

  Presentation consists of:

  • veritical gardens youth social project
  • aquaponics vertical barrel system
  • panel disscution

  The is a new fashion arriving for Youth across the world which already turning them into farming and the food system for careers. Agriculture in the 21st century means more than subsistence farming. Today, young people can explore career options in permaculture design, biodynamic farming, communication technologies, forecasting, marketing, logistics, quality assurance, urban agriculture projects, food preparation, environmental sciences, and much more.

Scena – Sala D

Scena – Sala E

 • 12.00-13.00Polska Misja MedycznaBiznes i organizacje pozarządowe - współpraca szansą rozwoju

  Warsztaty będą dotyczyły współpracy między biznesem a organizacjami pozarządowymi. Postaramy się zacząć budować płaszczyznę współpracy, która zadowoli przedsiębiorców oraz osoby działające w obszarze NGO. Często, pomimo dobrych chęci, zdarza się nam mówić różnymi językami, na warsztatach poszukamy wspólnej płaszczyzny porozumienie, która pozwoli poprawiać świat na lepsze. Warsztaty będą próbą zbudowania "Power Teamu", który będzie mógł wprowadzić w życie to, co uda się mu wypracować w trakcie spotkania.

 • 12.00-13.00Komenda Główna Państwowej Straży PożarnejMisje ratownicze i humanitarne strażaków Państwowej Straży Pożarnej

  Państwowa Straż Pożarna jest zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Każdy Polak wie, że strażacy udzielają pomocy i ratują na terenie kraju, co ma swoje odzwierciedlenie w bardzo wysokim zaufaniu społecznym do tej formacji. Jednak znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że strażacy PSP wykorzystują swoje umiejętności i sprzęt także poza granicami kraju. Nie jest to jedynie kwestia zeszłorocznej pomocy Szwedom przy pożarach lasów, ale obejmuje znacznie dłuższy okres, więcej państw i szersze spektrum działań. W ciągu 27 lat funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej, strażacy udzielali pomocy w wielu zakątkach świata. Można by rzec, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle, a gdzie ona nie podoła, tam strażaka zawoła.

 • 13.15-14.15Polska Misja MedycznaBiznes i organizacje pozarządowe - współpraca szansą rozwoju

  Warsztaty będą dotyczyły współpracy między biznesem a organizacjami pozarządowymi. Postaramy się zacząć budować płaszczyznę współpracy, która zadowoli przedsiębiorców oraz osoby działające w obszarze NGO. Często, pomimo dobrych chęci, zdarza się nam mówić różnymi językami, na warsztatach poszukamy wspólnej płaszczyzny porozumienie, która pozwoli poprawiać świat na lepsze. Warsztaty będą próbą zbudowania "Power Teamu", który będzie mógł wprowadzić w życie to, co uda się mu wypracować w trakcie spotkania.

 • 14.30-15.30Wielkopolski Fundusz RozwojuRóżnice kulturowe w kontaktach biznesowych

  Dla prowadzenia zakończonego sukcesem biznesu w skali międzynarodowej nie wystarczy sama znajomość języków obcych oraz ekonomicznych i prawnych reguł z nim związanych. Duże znaczenie ma także znajomość istniejących w kraju partnera zwyczajów i sposobów zachowania się towarzyszących kontaktom biznesowym. Szczególną uwagę należy zwrócić na umawianie spotkań, powitanie i tytułowanie, przyjęcia oficjalne i towarzyskie, ubiór, rozmowy i zachowania podczas negocjacji.

  Wielkopolski Fundusz Rozwoju, Spółka Samorządu Województwa Wielkopolskiego, jest partnerem wydania książki profesora Jerzego Schroedera pt. „Etykieta biznesu w kontaktach międzynarodowych. Przewodnik po krajach świata”. O zwyczajach w biznesie, ale też dobrych praktykach wsparcia ekspansji zagranicznej firm z regionu opowiedzą przedstawiciele WFR. Zapraszamy i zachęcamy. Podczas spotkania będą losowane książki z autografem autora.

 • 14.30-15.30The Polish Network of Women Entrepreneurship AmbassadorsWsparcie przedsiębiorczości kobiet jako element odbudowy i rozwoju społeczności lokalnych poprzez edukację.

  Dyskusja w trakcie naszego wydarzenia dotyczyła będzie prezentacji doświadczeń oraz możliwych mechanizmów wspierania przedsiębiorczości kobiet na terenach dotkniętych katastrofami, klęskami żywiołowymi i humanitarnymi, a także na ile takie działania stanowić mogą element zwalczania skutków tych nieszczęśliwych zdarzeń oraz – w dalszej perspektywie – także element rozwoju społeczności lokalnych.

 • 15.45-16.45Polski Uniwersytet na ObczyźnieMimiKazi

  Europa starzeje się i wymiera. Afryka wprost przeciwnie. Rynek ubezpieczeń i pożyczek w Europie jest bardzo nasycony. W Afryce natomiast brakuje dostępu do fair finance - systemu finansowego, który tworzy rzeczywiste możliwości i podnosi realnie poziom życia. Dzieje się to przede wszystkim z powodu braku wiarygodnego credit scoring. I to pomimo, że już dziś 66% badanych używa smartfony z Androidem w sieciach komórkowych pracujących w Afryce lepiej, niż w Londynie. Dzięki temu, oraz Big Data i Artificial Intelligence, tworzymy marketplace „MimiKazi”. To innowacja społeczna prowadząca do otwarcia rynków afrykańskich dla FinTech i InsurTech - nowych firm ubezpieczeniowych i banków oferujących nowe mikro- i nano-ubezpieczenia oraz finansowanie. Afryka rośnie jak na drożdżach. Już dziś przewiduje się, że w ciągu 30 lat Lagos stanie się największym miastem na świecie, a gospodarka Nigerii będzie 2050 roku większa od gospodarki brytyjskiej. Dzięki „MimiKazi” 150 milionów ludzi z dnia na dzień zacznie generować dane otwierające nowy rozdział w historii światowych finansów, tworząc dla 900 milionów Afrykanów nowe możliwości rozwoju.

Scena – Sala A

 • 10.00-11.00Ministerstwo Spraw ZagranicznychCzym jest program Wolontariat polska pomoc? Jak zostać wolontariuszem Polskiej pomocy?

  Realizowany przez MSZ od 2008 r. program Wolontariat polska pomoc ma na celu wspieranie bezpośredniego zaangażowania polskich obywateli w pomoc mieszkańcom krajów rozwijających się oraz upowszechnienie w polskim społeczeństwie wiedzy o problemach, z jakimi te kraje się zmagają. Jest to element polskiej współpracy rozwojowej. Wolontariat rozwojowy przynosi korzyści zarówno lokalnej społeczności, na rzecz której realizowany, jak i samemu wolontariuszowi, który zdobywa nowe doświadczenia w odmiennym kulturowo środowisku.

  Pracownicy MSZ udzielą informacji o warunkach udziału w programie. Poinformują o wymaganiach stawianych wolontariuszom oraz świadczeniach, na które mogą liczyć. Przedstawią przykłady inicjatyw zrealizowanych przez dotychczasowych wolontariuszy polskiej pomocy.

Sala B

 • 10.00-11.00Caritas PolskaSkazani - dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii

  To seria specjalnych spotkań, która ma na celu uwrażliwić Polaków na wciąż trwający dramat rodzin syryjskich w Aleppo. Trwający od 2011 roku konflikt zbrojny pochłonął setki tysięcy ofiar, a wiele milionów Syryjczyków musiało opuścić swoje domy i uciekać do sąsiednich państw. Aleppo, to miejsce które szczególnie ucierpiało. Największe syryjskie miasto, w połowie leży w gruzach. Normalne życie jest bardzo trudne lub niemożliwe. Zburzone domy, brak dostępności do prądu, bieżącej wody, wyżywienia czy leków codziennie utrudniają życie Syryjczyków. Z tego względu, Caritas Polska stworzyła specjalny program o nazwie "Rodzina Rodzinie" polegający na niesieniu pomocy rodzinom syryjskim. W program od października 2016 roku włączyło się ponad 21 000 darczyńców, głównie polskich rodzin a stałą pomoc otrzymuje ponad 8700 rodzin w Aleppo. Szczególna unikatowość programu polega na budowaniu mostów pomiędzy rodzinami polskimi, a syryjskimi. Przyjdź i zobaczyć relację naocznych świadków wydarzeń w Syrii. Dowiedz się jak możesz pomóc. Każdego dnia Syryjczycy czekają na Twoją pomoc.

Sala C

 • 10.00-11.00HUMLOG IntituteWspółpraca na rzecz logistyki humanitarnej

  Logistyka humanitarna zajmuje się zagadnieniami związanymi z transportem towarów, aby dostarczyć rzeczy niezbędne do przetrwania po katastrofie, w tym zakupami, planowaniem i magazynowaniem. Logistyka humanitarna wymaga współpracy organizacji pozarządowych oraz międzynarodowych, przedsiębiorstw, oraz środowiska akademickiego. W pierwszej części panelu powiemy więcej czym jest logistyka humanitarna, zaprezentujemy HUMLOG Institute, prowadzący badania oraz edukację w tej dziedzinie, druga część da możliwość dyskusji czy podobna współpraca powinna zostać nawiązana pomiędzy polskimi instytucjami, organizacjami i uniwersytetami.

 • 11.15-12.15Ministerstwo Spraw ZagranicznychHumanitarian and development aid seen from the perspective of a beneficiary country. Ambassador’s panel discussion

  Wydarzenie w języku angielskim

  Dyskusja panelowa z udziałem Ambasadorów akredytowanych w Polsce. W trakcie panelu omawiane będą najważniejsze zagadnienia związane z celowością i efektywnością świadczenia pomocy humanitarnej i rozwojowej,  zaangażowanie partnerów lokalnych, ale również osobiste doświadczenia i obserwacje panelistów na temat zakresu i sposobu realizacji tych działań. Poruszone też będą zagadnienia związane z zaangażowaniem sektora prywatnego w niesienie tej pomocy.  Wydarzenie skierowane jest dla szerokiej publiczności, ale też  dla profesjonalistów tego sektora.

 • 11.15-12.15Polski Czerwony Krzyż100 lat PCK

  Polski Czerwony Krzyż powstał 100 lat temu, dokładnie 18 stycznia 1919 r. Jego misją jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. Zapraszamy do zapoznania się z jego szeroką działalnością: reagowaniem na klęski i katastrofy, ratownictwem, pierwszą pomocą, opieką socjalną, honorowym krwiodawstwem, pomocą humanitarną, edukacją z zakresu zdrowia i zdrowego stylu życia oraz międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. Przybliżymy najciekawsze fakty z naszej historii i zaprezentujemy plan działania na kolejne lata. Pokażemy też, jak świętujemy naszą okrągłą rocznicę i w jaki sposób można się przyłączyć do PCK.

 • 11.15-12.15Don Bosco South AsiaRehabilitation of female Refugees in India

  wydarzenie w języku angielskim

  Wystąpienie rozpocznie prezentacja działalności Don Bosco South Asia Network w Indiach. Następnie przedstawione zostaną efekty pracy nad włączaniem w społeczeństwo Indii kobiet-uchodźców, projektu wspartego przez Polską Pomoc (mały grant 2018). Ostatnia część prezentacji dotyczyć będzie możliwości współpracy Don Bosco z europejskimi przedsiębiorstwami chcącymi wejść na rynek Indii.

  The flow of program starts from 15 mins of introduction of Don Bosco South Asia Network with details on its massive network and services across India. Next 10 mins will be spent on successful rehabilitation of female Refugees in India which has been supported by Polish Aid (small grant 2018). The last part of the presentation covers how Don Bosco network can collaborate with European companies to enter Indian market.

 • 12.30-13.30Polski Czerwony KrzyżMiędzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca - działania w sytuacji klęski i katastrof i konfliktów zbrojnych

  Polski Czerwony Krzyż to organizacja zrzeszona w największym ogólnoświatowym ruchu humanitarnym, jednym z najstarszych w historii ludzkości. Jego komponentami są działające na szczeblu międzynarodowym: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK), Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (Federacja) oraz na szczeblu krajowym - stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zapraszamy do zapoznania się z misją i strategią działania Ruchu. Przybliżymy główne kierunki jego działania i współczesne wyzwania humanitarne, którym stawia czoło. Powiemy też, jak można zaangażować się w działania Czerwonego Krzyża.

 • 12.30-13.30Ambasada PalestynyPolska pomoc rozwojowa w Palestynie

  Podczas panelu poświęconego polskiej pomocy rozwojowej w Palestynie będzie można dowiedzieć się w jaki sposób Polska wspiera społeczeństwo palestyńskie.

  Polska Pomoc przyczynia się do rozwoju palestyńskiego szkolnictwa, wspiera kobiecą przedsiębiorczość, a także wzrost zatrudnienia kobiet i młodych ludzi współpracując z ponad 40 instytucjami z Palestyny i zagranicznymi. Przez 10 lat współpracy polsko- palestyńskiej w zakresie niesienia pomocy rozwojowej Polska rozszerza jej zasięg i grono odbiorców, będąc w czołówce najefektywniejszych krajów współpracujących z Palestyńczykami.

  Wysiłki Fundacji PCPM, która jest największą polską organizacją działającą w Palestynie, finansowane z funduszy polskiej pomocy, widoczne są m.in. w rolnictwie i rozwoju spółdzielni rolniczych, a już niedługo również w palestyńskiej opiece zdrowia.

 • 12.30-13.30Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz Rada EuropyIntegracja migrantów na szczeblu lokalnym – prezentacja dobrych praktyk

  Spotkanie/dyskusja nt. integracji migrantów na szczeblu lokalnym ma na celu podzielenia się dobrymi praktykami w tym względzie. Spotkanie skierowane jest do przedstawicieli samorządów oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, zainteresowanych realizacją idei integracji migrantów w praktyce. W trakcie pierwszej części spotkania omówione zostaną również programy i instrumenty oferowane samorządom przez organizacje międzynarodowe - Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz Radę Europy. W drugiej - zaprezentowane zostaną działania podejmowane przez najaktywniejsze w zakresie integracji migrantów w Polsce samorządy lokalne. Pozwoli to nie tylko na podzielenia się z uczestnikami dobrymi praktykami, ale również umożliwi nawiązanie kontaktów pomiędzy zainteresowanymi samorządowcami.

 • 13.45-14.45Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATUMisja zaczyna się tu

  Kim jest wolontariusz misyjny? Jak wyjechać na misję? Co można robić na rocznej misji? Jak przygotować się do wyjazdu? Misja i co dalej? Na te i inne pytania odpowiedzą wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Dzięki warsztatom z edukacji globalnej przybliżymy dzieciom i młodzieży realia krajów, w których żyją i pracują misjonarze oraz wolontariusze. Temat trudny, a jednocześnie odległy dla tych wszystkich, którzy wiedzę o misjach czerpią jedynie z mediów. Miejsca, o których opowiemy to obszary, w obrębie których Kościół nieustannie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. W ciągu 22 lat naszej działalności zrealizowaliśmy ponad 400 projektów w 45 państwach świata. Podczas tego panelu opowiemy o tym, jak można wesprzeć misje z Polski. Szczególnie opowiemy o dwóch naszych projektach: Adopcja Miłości oraz Ślub z Misją. Prezentację zakończymy pokazem filmu zrealizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

 • 13.45-14.45Polski Czerwony KrzyżPraca Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań

  Biuro zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych w czasie konfliktów zbrojnych oraz klęsk i katastrof. W ciągu 100 lat działalności zgromadzono wiele bezcennych dokumentów potwierdzających losy ludzkie, głównie z czasów II wojny światowej. Należą do nich oryginalne kartoteki z obozów koncentracyjnych, protokoły ekshumacyjne, karty pochodzące ze Stalagów i Oflagów wypełniane osobiście przez jeńców. Opowiemy o tym, że do dnia dzisiejszego rodziny ofiar II wojny zwracają się do Biura z prośbą o pomoc, podobnie jak rodziny współczesnych migrantów z krajów objętych konfliktem, takich jak Syria i Afganistan. Łączenie rodzin jest dla nas priorytetem.

 • 13.45-14.45Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz Rada EuropyIntegracja migrantów na szczeblu lokalnym – prezentacja dobrych praktyk

  Spotkanie/dyskusja nt. integracji migrantów na szczeblu lokalnym ma na celu podzielenia się dobrymi praktykami w tym względzie. Spotkanie skierowane jest do przedstawicieli samorządów oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, zainteresowanych realizacją idei integracji migrantów w praktyce. W trakcie pierwszej części spotkania omówione zostaną również programy i instrumenty oferowane samorządom przez organizacje międzynarodowe - Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz Radę Europy. W drugiej - zaprezentowane zostaną działania podejmowane przez najaktywniejsze w zakresie integracji migrantów w Polsce samorządy lokalne. Pozwoli to nie tylko na podzielenia się z uczestnikami dobrymi praktykami, ale również umożliwi nawiązanie kontaktów pomiędzy zainteresowanymi samorządowcami.

 • 15.00-16.00Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATUMisja zaczyna się tu

  Kim jest wolontariusz misyjny? Jak wyjechać na misję? Co można robić na rocznej misji? Jak przygotować się do wyjazdu? Misja i co dalej? Na te i inne pytania odpowiedzą wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Dzięki warsztatom z edukacji globalnej przybliżymy dzieciom i młodzieży realia krajów, w których żyją i pracują misjonarze oraz wolontariusze. Temat trudny, a jednocześnie odległy dla tych wszystkich, którzy wiedzę o misjach czerpią jedynie z mediów. Miejsca, o których opowiemy to obszary, w obrębie których Kościół nieustannie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. W ciągu 22 lat naszej działalności zrealizowaliśmy ponad 400 projektów w 45 państwach świata. Podczas tego panelu opowiemy o tym, jak można wesprzeć misje z Polski. Szczególnie opowiemy o dwóch naszych projektach: Adopcja Miłości oraz Ślub z Misją. Prezentację zakończymy pokazem filmu zrealizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny.

 • 15.00-16.00Medyk Rescue TeamBezpieczny Kazbek, czyli co robią polscy ratownicy na Kaukazie

  Fundacja Medyk Rescue Team zaprasza na spotkanie z ratownikami akcji Bezpieczny Kazbek - projektu, w ramach którego polscy ratownicy medyczni i górscy utrzymują sezonowy dyżur ratowniczy oraz ambulatorium w bazie górskiej na wysokości 3650 m n.p.m., na zboczu pięciotysięcznego Kazbeka. Projekt pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu, wspierany przez ambasadę RP w Tbilisi trwa już czwarty rok. Tylko w zeszłym sezonie przeprowadziliśmy prawie 300 interwencji ratowniczych i świadczeń zdrowotnych, których beneficjentami byli turyści i wspinacze z całego Świata.

 • 15.00-16.00Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZPolacy na misjach pokojowych ONZ

  Począwszy od lat 1953 roku Polacy są zaangażowani w misje pokojowe organizowane przez różne organizacje międzynarodowe. Począwszy od lat 60. ubiegłego wieku Polscy żołnierze biorą udział w operacjach pokojowych w składzie jednostek wojskowych, polskich kontyngentów wojskowych, jako obserwatorzy wojskowi w operacjach organizowanych pod auspicjami ONZ, NATO, OBWE i Unii Europejskiej. W roku 1973 Polska skierowała na Bliski Wschód zwarty kontyngent wojskowy. Do chwili obecnej w operacjach poza granicami kraju uczestniczyło 120 tys. polskich żołnierzy, policjantów, pracowników cywilnych. 120 Polaków oddało życie w imię światowego Pokoju. Na spotkanie z uczestnikami misji pokojowych zaprasza Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.


Sala D

 • 10.00-11.00Uniwersytet Warszawski / NOHAOverview of armed conflicts and crises - State of (In)Security in the World

  Wydarzenie w języku angielskim

  Prezentacja przygotowana przez studentów międzynarodowych programu studiów II stopnia (magisterskiego) NOHA na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem dr hab. Marka Madeja (UW) będzie miała na celu zaproponowanie „globalnej mapy” konfliktów zbrojnych we współczesnym świecie. Będzie stanowić całościowy przegląd toczących się współcześnie konfliktów zbrojnych, zapoznając uczestników z ich liczbą, geograficzną dystrybucją w świecie oraz skalą i intensywnością walk. Wszystko to służyć będzie wskazaniu „rejonów (względnego) pokoju” oraz „obszarów gorących” we współczesnym środowisku globalnym. Szczególne miejsce w prezentacji zajmie charakterystyka humanitarnych konsekwencji współczesnych konfliktów (takich jak choćby liczba uchodźców) oraz regionalny aspekt zagadnienia z perspektywy europejskiej (tzn. aktualnie toczące konflikty zbrojne w Europie i jej najbliższym sąsiedztwie). Prezentację uzupełni dyskusja z uczestnikami spotkania.

  The presentation prepared by the international students of NOHA MA program at University of Warsaw will be intended to offer “a global map of armed conflicts in contemporary world”. It will constitute a general overview of the armed conflicts in the world, informing comprehensively about their number, geographical distribution and intensity, with the intention to identify “the zones of (relative) peace” and “arcs of crises” in current international environment. Particular attention will be given to humanitarian dimension of the issue (incl. number of refugees etc.) and regional aspect from European perspective (i.e. conflicts in Europe and its closes neighbourhood). The presentation will be followed by the Q&A sessions with the audience.

Sala E

 • 10.00-11.00Solutions for Development, Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.plIs a skill oriented education a chance for development of local people and equal opportunities for inhabitants of low and medium-income countries?

  Wydarzenie w języku polskim i angielskim

  Nie ma wątpliwości: edukacja jest ważnym obszarem walki z nierównościami na świecie. Zaczynamy od edukacji dzieci - to wyrównuje ich szanse. Ale ważna jest nie tylko edukacja podstawowa. Dlatego dbamy również o szkolnictwo wyższe, finansując stypendia, rozwijając infrastrukturę edukacyjną i wprowadzając nowe skuteczne metody nauczania na uniwersytetach w Afryce i w Azji Centralnej.
  Solutions for Development jako wprowadzenie do debaty zaprezentuje założenia programu DZIELENIE SIĘ DOŚWIADCZENIEM – WSPÓŁPRACA i przedstawi wybrane przykłady zrealizowanych projektów.
  Zaproszeni goście – uczestnicy debaty eksperckiej – będą dyskutowali o roli projektów realizowanych w sferze edukacji na rozwój krajów do których kierowana jest polska pomoc rozwojowa, aby udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie debaty.

  There is no doubt: education is an important area to fight inequalities in the world. We start from children education to give them equal chances. But not only basic education is important. Thus we take care also for higher education by funding scholarships, developing educational infrastructure and introducing new effective teaching methods at universities in Africa and Central Asia.

  Solutions for Development as an introduction to discussion will present the SHARING EXPERIENCES –WORKING TOGETHER program and show few projects examples.

  Experts will discuss about the role of development projects implemented in sphere of education to answer the title question of the debate.

 • 11.15-12.15Uniwersytet Warszawski / NOHAMiędzy pomocą rozwojową a humanitarną

  W swojej prezentacji dr Karina Jędrzejowska przedstawi podstawowe różnice jakie występują pomiędzy pomocą humanitarną a szeroko rozumianą pomocą rozwojową. W szczególności w wystąpieniu uwzględnione zostaną definicje pomocy humanitarnej i rozwojowej przedstawiane przez różne zaangażowane w tą pomoc instytucje. Następnie przedstawione zostaną podobieństwa i różnice między pomocą humanitarną i rozwojową ze szczególnym naciskiem na aspekty ekonomiczne. W dalszej części prezentacji ukazane zostaną niezwykle aktualne obecnie kwestie, jakimi są mechanizmy przejścia od pomocy humanitarnej do rozwojowej. Z tym zagadnieniem będzie też związane case study kończące prezentację – analiza zastosowania koncepcji LRRD (Linking Relief, Rehabilitation and Development) w działaniach pomocowych Unii Europejskiej.

 • 12.30-13.30Akademia L. KoźmińskiegoDlaczego nie tylko korporacje ponadnarodowe mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój społeczny

  Wykład poprowadzi pan prof. ALK dr hab. Bolesław Rok, który jest dyrektorem Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu, Katedra Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie, Akademia Leona Koźmińskiego. Od 10 lat jest koordynatorem studiów podyplomowych „CSR. Cele Zrównoważonego Rozwoju w strategii firmy”. Od 30 lat związany z biznesem jako doradca, rzecznik etyki i promotor społecznej odpowiedzialności. Współzałożyciel Forum Odpowiedzialnego Biznesu, współautor corocznego Rankingu Odpowiedzialnych Firm i Startupów Pozytywnego Wpływu, uczestniczy w polskich i międzynarodowych projektach w obszarze innowacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.
  Tematyka wykładu obejmować będzie takie zagadnienia jak najważniejsze wyzwania społeczne z perspektywy biznesu w Polsce, budowanie ekosystemu pozytywnego wpływu z udziałem wielu interesariuszy, młodzi na rynku: jak tworzyć społecznie wartościowe przedsiębiorstwa, innowacyjne projekty, produkty, usługi i modele biznesowe.

 • 12.30-13.30People In NeedAdvocacy and Communications in Humanitarian Responses – The example of People in Need in Ukraine

  Zazwyczaj słyszymy o pomocy humanitarnej w zakresie dostarczania pomocy (dostawy wody i żywności, naprawy uszkodzonych domów i infrastruktury, wsparcia medycznego), zarządzania projektami lub pozyskiwania funduszy.

  Jest to szczególnie prawdziwe na Ukrainie, gdzie czynniki ludzkie i polityczne są kluczem do kryzysu humanitarnego, który dotknął milionów ludzi. To zapomniany kryzys humanitarny, dziejący się wprawdzie z dala od mediów i świadomości społecznej, a jednak tuż za progiem Unii Europejskiej. Przypominanie społeczeństwu, że na Ukrainie codziennie dochodzi do ostrzału, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że problem kryzysu humanitarnego powróci w rozmowach społeczności międzynarodowej ze stronami konfliktu na Ukrainie, ale także, że znajdą się środki na pomoc humanitarna dla tego regionu.

  Bezpośrednio z Ukrainy Ania Okinczyc (Country Director of PIN) zaprezentuje przykłady działań organizacji i jej partnerów i wyjaśni, w jaki sposób i dlaczego działania rzecznicze i komunikacyjne mogą przynieść pozytywne zmiany, jeśli chodzi o postrzeganie pomocy humanitarnej,
  Będziecie mieli okazję obejrzeć ciekawe filmy zrealizowane przez osoby bezpośrednio zaangażowane w projekty, wystawę zdjęć, a także otrzymać materiały informacyjne i rzecznicze opracowane przez PIN.

 • 13.45-14.45Uniwersytet Warszawski / NOHAMechanizmy finansowania pomocy humanitarnej i rozwojowej

  Prezentacja dr Kariny Jędrzejowskiej ma na celu dokonanie przeglądu architektury finansowania rozwoju jak też źródeł i mechanizmów finansowania pomocy humanitarnej. W prezentacji zostaną uwzględnione m.in. takie kwestie jak innowacje w finansowaniu współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej czy efektywność i elastyczność mechanizmów finansowania współpracy rozwojowej i humanitarnej. Dodatkowo w prezentacji zostaną zaprezentowane zmiany obecnie zachodzące w tej dziedzinie, w tym kwestia większego zaangażowania podmiotów prywatnych w działania pomocowe.

 • 13.45-14.45Taiwan ICDFUsing Technology Towards Better Humanitarian Aid Action

  wydarzenie w języku angielskim

  Według statystyk ONZ, ponad jeden procent ludzi na świecie jest dotknięty kryzysami humanitarnymi, a ponad 120 milionów ludzi każdego roku potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej i ochrony. W odpowiedzi na utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie na pomoc humanitarną oraz jej rosnące koszty, wykorzystanie technologii w celu poprawy skuteczności pomocy oraz zachęcanie sektora prywatnego do włączania się w międzynarodowe działania pomocowe, stały się światowymi trendami w sektorze humanitarnym.

  Prezentacja pt. „Technologia dla lepszej pomocy humanitarnej” będzie opisywać sposoby wykorzystywania nowoczesnych technologii w pomocy humanitarnej oraz omawiać jej skuteczność. Eksperci z Tajwanu oraz partnerzy podzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Taiwan ICDF zaprasza do wzięcia udziału w inspirującej dyskusji, podczas której poznacie innowacyjne rozwiązania odpowiadające na wyzwania rozwojowe, a także podczas której będziecie mogli podzielić się własnymi doświadczeniami i pomysłami.

  According to statistics from the United Nations, more than one percent of people across the planet right now are caught up in major humanitarian crises and more than 120 million people each year have needed urgent humanitarian assistance and protection. In response to the continuing high demand on humanitarian assistance with its expanding costs, using technology to improve the effectiveness of aid and encouraging the private sector to take part in international aid actions have become major global trends in humanitarian needs and assistance.

  This side event “Using Technology Towards Better Humanitarian Aid Action” will feature how technology is applied in humanitarian assistance and the effectiveness it delivers. Experts in related fields from the Taiwan ICDF and our partners will share ideas and experiences. We look forward to having meaningful discussions and exploring innovative solutions to development challenges, and offer you the chance to share your ideas and experiences.

 • 15.00-16.00Taiwan ICDFUsing Technology Towards Better Humanitarian Aid Action

  wydarzenie w języku angielskim

  Według statystyk ONZ, ponad jeden procent ludzi na świecie jest dotknięty kryzysami humanitarnymi, a ponad 120 milionów ludzi każdego roku potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej i ochrony. W odpowiedzi na utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie na pomoc humanitarną oraz jej rosnące koszty, wykorzystanie technologii w celu poprawy skuteczności pomocy oraz zachęcanie sektora prywatnego do włączania się w międzynarodowe działania pomocowe, stały się światowymi trendami w sektorze humanitarnym.

  Prezentacja pt. „Technologia dla lepszej pomocy humanitarnej” będzie opisywać sposoby wykorzystywania nowoczesnych technologii w pomocy humanitarnej oraz omawiać jej skuteczność. Eksperci z Tajwanu oraz partnerzy podzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Taiwan ICDF zaprasza do wzięcia udziału w inspirującej dyskusji, podczas której poznacie innowacyjne rozwiązania odpowiadające na wyzwania rozwojowe, a także podczas której będziecie mogli podzielić się własnymi doświadczeniami i pomysłami.

  According to statistics from the United Nations, more than one percent of people across the planet right now are caught up in major humanitarian crises and more than 120 million people each year have needed urgent humanitarian assistance and protection. In response to the continuing high demand on humanitarian assistance with its expanding costs, using technology to improve the effectiveness of aid and encouraging the private sector to take part in international aid actions have become major global trends in humanitarian needs and assistance.

  This side event “Using Technology Towards Better Humanitarian Aid Action” will feature how technology is applied in humanitarian assistance and the effectiveness it delivers. Experts in related fields from the Taiwan ICDF and our partners will share ideas and experiences. We look forward to having meaningful discussions and exploring innovative solutions to development challenges, and offer you the chance to share your ideas and experiences.

Scena – Sala A

 • 10.00-11.00Ministerstwo Spraw ZagranicznychJak zostać pracownikiem instytucji i organizacji międzynarodowych?

  Praca w organizacjach międzynarodowych stanowi bardzo atrakcyjną formę rozwoju zawodowego. Wykorzystanie różnorodnych możliwości kariery w instytucjach i organizacjach międzynarodowych – UE, ONZ, Rada Europy, OECD, NATO – jest nie tylko ciekawym wyzwaniem, „oknem na świat” i szansą wszechstronnego rozwoju dla młodych Polaków, ale także metodą promocji naszego kraju jako aktywnego członka wspólnoty międzynarodowej, który nie tylko czerpie z jej doświadczenia, ale również wnosi cenny wkład w jej budowanie i rozwój.
  Biuro Dyrektora Politycznego MSZ przedstawi informację na temat możliwych form zatrudnienia i sposobów aplikowania na stanowiska w instytucjach i organizacjach międzynarodowych.

Sala B

 • 10.00-11.00Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris MissioDziałania pomocowe w warunkach szczególnie niebezpiecznych. Czy brać udział w ryzykownych projektach?

  Niemal każdego dnia serwisy informacyjne przekazują wiadomości o wojnach lub katastrofach naturalnych. U większości osób takie newsy budzą uzasadniony lęk. Jak jednak na sytuacje kryzysowe powinni reagować ci, którzy zostali powołani do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym?
  Wolontariusze, pracownicy organizacji pozarządowych, niektórzy przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością podjęcia decyzji o udziale w projektach realizowanych w obszarach dotkniętych kryzysem. Jakie ryzyko niesie ze sobą pomoc ofiarom wojen i katastrof? Jak przygotować się do działań w rejonie kryzysu? Co brać pod uwagę decydując się na ryzykowny wyjazd? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas prezentacji opartej m.in. na doświadczeniach z projektów realizowanych w dotkniętej wojną domową Republice Środkowoafrykańskiej.
  Prezentację przedstawi Jacek Jarosz, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, który uczestniczył w projektach pomocowych realizowanych w Zambii, Madagaskarze i Republice Środkowoafrykańskiej. Fundacja Redemptoris Missio od 1992 roku niesie pomoc medyczną w najuboższych rejonach świata.

Sala C

 • 10.00-11.00Uniwersytet Warszawski / NOHAMiędzynarodowoprawne ramy pomocy humanitarnej

  W czasie prezentacji dr Elżbiety Mikos-Skuzy i dr hab. Patrycji Grzebyk zostaną przedstawione międzynarodowe ramy prawne pomocy humanitarnej. Pracownicy UW przedstawią podstawy prawa do pomocy humanitarnej oraz główne zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, praw człowieka, oraz prawa dotyczącego pomocy w sytuacji katastrofy, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowego zapewnienia pomocy humanitarnej dla potrzebujących.

 • 11.15-12.15Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris MissioOdpowiedzialny wolontariat. Jak pomóc, żeby nie zaszkodzić?

  Każdego roku około 10 milionów osób bierze udział w zagranicznych projektach pomocowych. Część tych projektów „pomocowa” jest jedynie z nazwy. Aby swoimi działaniami przynosić korzyść zamiast szkody, należy odpowiednio przygotować się do udziału w wolontariacie.
  Przykład zaangażowania w odpowiedzialny wolontariat zostanie przedstawiony podczas prezentacji stworzonej na bazie doświadczeń kilkudziesięciu wolontariuszy. Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się jak unikać nieuczciwych ofert wolonturystycznych, jak znaleźć profesjonalną organizację pomocową oraz, czy aby pomóc potrzebujący koniecznie trzeba wyjeżdżać do tropiku.
  Prezentację przedstawi Sara Suchowiak, magister położnictwa, wieloletnia wolontariuszka Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która uczestniczyła w projektach pomocowych w Kamerunie i Ghanie. Fundacja Redemptoris Missio od 1992 roku niesie pomoc medyczną w najuboższych rejonach świata.

 • 11.15-12.15Uniwersytet Warszawski / NOHANetwork on Humanitarian Action - profesionalizm w pomocy humanitarnej

  W czasie spotkania uczestnicy dowiedzą się, jakie są możliwości zdobycia profesjonalnej wiedzy na temat pomocy humanitarnej zarówno w ramach programów magisterskich, podyplomowych, jak i krótkich kursów prowadzonych w języku polskim oraz angielskim. Będą również mieć szansę zapoznać się z ofertą stypendialną, która może pomóc im sfinansować naukę w ramach konsorcjum Network on Humanitarian Action.

 • 12.30-13.30UNICEF PolskaDziałania humanitarne UNICEF

  UNICEF to największa na świecie organizacja humanitarna i rozwojowa niosąca pomoc dzieciom na wszystkich kontynentach. Od ponad 70 lat skutecznie dba o to, by każde dziecko miało szanse na zdrowe i bezpieczne dzieciństwo oraz rozwój swojego potencjału. Jak wygląda struktura UNICEF? Jak planowana i organizowana jest pomoc ratująca zdrowie i życie najmłodszych bez względu na miejsce w jakim się znajdują? Jak działa „cold chain”? Jak wygląda „Szkoła w pudełku”? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdą odbiorcy prezentacji o działaniach humanitarnych UNICEF. Dowiedzą się również o polskich wątkach w historii organizacji.

 • 12.30-13.30Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris MissioPraca i wolontariat w tropiku. Jak odnaleźć się w odmiennych warunkach kulturowych i społecznych?

  Najważniejszym i dla większości osób jedynym źródłem informacji o tropiku są media. Prezentowany w przekazach prasowych i telewizyjnych obraz globalnego Południa często jest wybiórczy i pełen stereotypów. Planowanie pracy lub wolontariatu bez odpowiedniej wiedzy o różnicach kulturowych i społecznych w krajach tropikalnych może się skończyć rozczarowaniem, poczuciem niespełnienia i przede wszystkim niepowodzeniem w realizacji zakładanych celów.
  Punktem wyjścia do rozważań nad różnicami kulturowymi i społecznymi jest stwierdzenie, że obszar globalnego Południa jest wielce zróżnicowany. Afryka, która w świadomości wielu osób funkcjonuje jako jeden wielki kraj, to w rzeczywistości miejsce wspólnych relacji tysięcy grup etnicznych zamieszkujących kilkadziesiąt państw. Odpowiedzi na pytanie o to, jak odnaleźć się w tak skomplikowanej rzeczywistości poszukamy wspólnie podczas prezentacji przygotowanej na bazie 27 letniego doświadczenia Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.
  Prezentację przedstawi Jacek Jarosz, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, który uczestniczył w projektach pomocowych realizowanych w Zambii, Madagaskarze i Republice Środkowoafrykańskiej. Fundacja Redemptoris Missio od 1992 roku niesie pomoc medyczną w najuboższych rejonach świata.

 • 12.30-13.30Centrum Edukacji ObywatelskiejSzkoła mądrego pomagania - warsztat dla nauczycieli

  Wzajemne wspieranie się państw w rozwiązywaniu wyzwań rozwojowych i kryzysów humanitarnych wpisane jest w ideę Celów Zrównoważonego Rozwoju, które dążą do osiągniecia bardziej sprawiedliwego, zrównoważonego i pokojowego świata dla wszystkich ludzi. Do przybliżenia się do ich realizacji może przyczynić się każda instytucja oraz organizacja, jak i każdy pojedynczy człowiek, w tym także polskie szkoły. W kontekście szkolnym powinno to być rozumiane jako wzmacnianie wiedzy uczniów i uczennic, na czym polega mądra pomoc i urzeczywistnienie jej na poziomie społeczności szkolnej poprzez organizację wydarzeń opartych o jej standardy, w tym zachowanie dbałości o niepowielanie stereotypów i nie naruszanie godności osób, którym taka pomoc jest udzielana.
  Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza nauczycieli i nauczycielki na 2-godzinny warsztat mający na celu przybliżenie tematyki mądrego pomagania i zaprezentowanie przykładowych aktywności, które można przeprowadzić w klasie, i treści, jakie można poruszyć w rozmowach z młodzieżą.
  Szkolenie jest przeznaczone dla nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych (klasy VI-VIII) oraz ponadpodstawowych bez względu na przedmiot.

  Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „W świat z klasą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 • 13.45-14.45Centrum Edukacji ObywatelskiejSzkoła mądrego pomagania - warsztat dla nauczycieli

  Wzajemne wspieranie się państw w rozwiązywaniu wyzwań rozwojowych i kryzysów humanitarnych wpisane jest w ideę Celów Zrównoważonego Rozwoju, które dążą do osiągniecia bardziej sprawiedliwego, zrównoważonego i pokojowego świata dla wszystkich ludzi. Do przybliżenia się do ich realizacji może przyczynić się każda instytucja oraz organizacja, jak i każdy pojedynczy człowiek, w tym także polskie szkoły. W kontekście szkolnym powinno to być rozumiane jako wzmacnianie wiedzy uczniów i uczennic, na czym polega mądra pomoc i urzeczywistnienie jej na poziomie społeczności szkolnej poprzez organizację wydarzeń opartych o jej standardy, w tym zachowanie dbałości o niepowielanie stereotypów i nie naruszanie godności osób, którym taka pomoc jest udzielana.
  Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza nauczycieli i nauczycielki na 2-godzinny warsztat mający na celu przybliżenie tematyki mądrego pomagania i zaprezentowanie przykładowych aktywności, które można przeprowadzić w klasie, i treści, jakie można poruszyć w rozmowach z młodzieżą.
  Szkolenie jest przeznaczone dla nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych (klasy VI-VIII) oraz ponadpodstawowych bez względu na przedmiot.

  Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „W świat z klasą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Miasteczko Humanitarne to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, organizacji pozarządowych, szkół wyższych oraz instytucji zaangażowanych w działania na rzecz pomocy humanitarnej i rozwojowej, wolontariatu, a także współpracy pomiędzy trzecim sektorem a biznesem.

Program Miasteczka został przygotowany specjalnie z myślą o wszystkich, którzy zainteresowani są problematyką pomocową, a szczególnie o uczniach, studentach i nauczycielach, dla których spotkania z uczestnikami misji humanitarnych oraz planowane wykłady i warsztaty dot. problematyki humanitarnej i rozwojowej mogłyby stanowić doskonałe uzupełnienie zajęć z zakresu edukacji globalnej czy wychowania obywatelskiego, a także zachętę do podjęcia pracy w roli wolontariuszy. Specjalnie dla nauczycieli organizujemy warsztaty z zakresu edukacji globalnej pokazujące scenariusze umożliwiające włączenie tej tematyki w nauczanie różnych przedmiotów.

W Miasteczku spotkać będzie można pracowników organizacji pozarządowych i ONZ, którzy pracują w Polsce i na świecie i dowiedzieć się, jak wyjechać na misje humanitarne prowadzone przez organizacje międzynarodowe, a także jak wygląda codzienne życie i praca w miejscach dotkniętych klęskami żywiołowymi i humanitarnymi, a także wziąć udział w wykładach dotyczących międzynarodowego prawa humanitarnego i warsztatach dla przyszłych wolontariuszy i kandydatów do pracy w instytucjach i organizacjach międzynarodowych.

Dla odwiedzających przygotowaliśmy interesujące debaty o sposobach zapobiegania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych, czy możliwościach wykorzystania nowoczesnych technologii – takich jak drony, czy wirtualna rzeczywistość – w pomocy humanitarnej.

Na odwiedzających czekają też pokazy ratownictwa, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, reagowania w sytuacji zagrożenia, pokazy dronów, wystawy i instalacje (np. mobilnego szpitala polowego, domu modułowego, czy przenośnych systemów uzdatniania wody i pozyskiwania energii).

Zachęcamy do rezerwacji udziału grup zorganizowanych w wybranych wydarzeniach, którym dodatkowo oferujemy pomoc w organizacji transportu z Warszawy do miejsca wydarzenia.

Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ:

Agata Czyrsznic-Dobrowolska agata.czyrsznic-dobrowolska@msz.gov.pl
Paweł Mokrzycki: pawel.mokrzycki@msz.gov.pl